Primary Denim Kadın Giyim

Denim Pantolon Nasıl Korunmalı

11.12.2018

images/denim_pantolon_nasil_korunmali.jpg

Araştırmalara göre her kadın en az 7 çift jean pantolona sahip görünüyor. Eminim ki bu Türkiye için daha fazladır. %50 'den fazlası daha dayanıklı olduğu için, %70 'ten fazlası da, jean pantolon diğerlerine göre daha şık göründüğü için tercih ettiğini belirtiyor. Bu da her ne şekilde olursa olsun severek giyilen jean pantolon modellerinin daha uzun süre kalıcı olması gerektiğini gösteriyor. Primary Denim pantolonlarınızı korumanın yollarını sizler için hazırladık.

Denim Pantolon Yıkama Talimatı

Denim pantolonlar artık yılın herhangi bir mevsiminde ya da bir kıyafeti tamamlarken giy-git seçeneği olarak değerlendiriliyor. Kot pantolonumuzu giyeriz ve olabildiğince uzun süre çıkarmak istemeyiz. Bu da kot pantolonun kullanım ömrünün uzun olması gerektiğini gösterir. Kot pantolonun size uygun şeklini ve duruşunu korumanın bazı yolları var, bunları tasarımına özenle hazırlayıp sizlere sunduğumuz super skinny, skinny, slim fit ve regular kot pantolonlarınızda uygulamanızı öneririz.

Denim Pantolon Yıkama Talimatı

İlk olarak denim pantolonunuzu ilk yıkamadan önce mümkün olduğunca uzun süre giymeniz gerekir. Bu, kot pantolonun ölçülerinize tam uyum sağlamasına ve olması gerektiği şekilde korunmasına yardımcı olur. Diğer giyim eşyalarında olduğu gibi, her kullanımda yıkamak yerine, denim uzmanları olarak kotlarınızı nadiren yıkamanızı öneririz. Çok sık yıkama kot pantolonunuza zarar verdiği gibi rengi de zaman geçtikçe değişecek. Eğer pantolonunuz lekelendiyse küçük bir bölgeyi sünger yardımıyla temizleyebilirsiniz. Ya da onun kokusunun rahatsızlık verici olduğunu düşünüyorsanız ferahlaması için askıda havalandırabilirsiniz veya kumaş kokusu kullanabilirsiniz.

Denim Pantolon Yıkama Talimatı

Kot pantolonlarınızı gardıropta muhafaza ediyorsanız klipsli askı kullanmanız sakıncalı olabilir. Bu askılar bel kısmında kalıcı izler bırakabilir, hatta bir müddet sonra deformasyona neden olabilir. Bunun yerine kot pantolonunuzu katlayın ve raflara yerleştirin veya kemer bandını geçirerek kullanabileceğiniz S şeklindeki kemer askılarını kullanın. Böylece kot pantolonunuzun formunu koruyup eskimesini engellersiniz.

Yıkamada kullandığınız tekniğe bağlı olarak jean pantolonunuzun rengi olması gerektiğinden daha kısa sürede solabilir. Aslında çoğunun bilmediği bir teknik, kot pantolonu tersinden yıkamaktır. Solmasını engellemenin yanı sıra diğer giysilere renginin geçmesini istemiyorsanız tersinden yıkamak çözüm olacak. Bu teknik kot pantolonun zarar görmesini de önler. Düğmelerin çamaşır makinasında kopmasına ya da sıkışarak yırtılmasına engel olur. 

Pantolonun içerisindeki materyallerden biri olan elastanın çabuk yıpranması olasıdır, bu nedenle 30 derece üzerinde yıkanmaması gerekir. Bu talimat ayrıca pantolon içerisinde bulunan yıkama talimatında da belirtilmiştir. Kot pantolonları diğer giysilerden ayırarak 5 ten fazla bir arada olmamak kaydıyla yıkamalısınız. Renkleri mümkün olduğunca birbirine yakın olanları bir arada yıkamanız, tersten de yıkansa renk geçişi olabileceği ihtimalini düşünürsek faydalı olacak. Hatta kaplamalı kot pantolonları mümkünse profesyonel bir kuru temizleme dükkanına götürebilirsiniz.

  Denim Pantolon Yıkama Talimatı

Bir de sıra dışı kot pantolon koruma önerileri bulunuyor. Mesela denim pantolonunuzu katlayıp, bir poşete koyup dondurucuda bekleterek bir daha ki sefere kadar tazelenmesini sağlayabilirsiniz. Sadece ceplerinin boş olduğunu kontrol etmenizi tavsiye ederiz. 

Denim pantolonunuzun formunu bozmadığınızı, tasarım pantolonunuzu kuruturken renginin solmadığını kontrol etmek zor olabilir. Bazen istediğiniz ilk aldığınızdaki görüntüyü kaybedebilirsiniz. Bunu önlemek için pantolonu kesinlikle kupkuru olmadan yıkama işlemini tamamlamalısınız. Çamaşır makinelerinin sıkma devirlerini en düşükte kullanarak temiz havada kendiliğinden kurutmak en doğru yöntemdir. Böylece tamamen kuruyan ve formunu çamaşır makinesinin sıkmasından dolayı kaybeden pantolonlarla baş etmek durumunda kalmazsınız. Doğrudan güneş ışığına maruz bırakmayın, bu renginin solmasına neden olur. Radyatör veya infrared ısıtıcı kullanmayın, denim kumaş hassas olduğundan yüzeyi sertleşebilir, kullanmanız imkansız bir hâl alabilir. 

Denim pantolonunuz kuruduktan sonra ütülemeyin. Ütülenen kot pantolon asla eskisi gibi olmaz ve her defasında ütülemeniz gerekebilir. Yukarıda bahsettiğimiz yöntemlerle kuruttuğunuz için siz giydiğinizde kırışıklıkların gittiğini göreceksiniz. Yıkama talimatında da belirttiğimiz üzere kot pantolonun elastanına zarar vermemek ve formunu bozmamak için talimatlara uyun. Son olarak kot pantolonlarınızı korumanın ipuçlarını iletmek isterseniz buraya tıklayarak gönderebilirsiniz.